Čas pro smoothies

Věděli jste, že geneticky nejblíž jsou nám šimpanzi? Šimpanzi mají z 99,4% stejné geny jako lidé. Současně tato zvířata mají velmi silnou přirozenou imunitu vůči AIDS, hepatitidě typu C, rakovině a dalším smrtelným lidských onemocněním. Dalo by se  logicky vydedukovat,  že když sdílíme na 99,4% stejné geny, měla by naše strava být z 99,4% podobná jako ta jejich.  Že tomu tak  rozhodně není, je vidět všude kolem nás.  Zamyslíme-li se nad tím, jak přiblížit svoji stravu co nejvíce k přirozenosti opic, můžeme udělat jedinečný krok :   V knize od Jane Goodall se píše, že někdy šimpanzi vezmou ovoce, zabalí ho do zeleného listu a jedí to jako sendvič.

A tak vzniklo Green Smoothie ( zelený hladký nápoj)

ZELENÉ SMOOTHIES KAŽDÝ DEN 

DSCN6126

Je to jeden z nejdokonalejších způsobů, jak jednoduše a s chutí konzumovat divoké zelené bylinky a zelené salátové listy.  Příhodnější čas na vyzkoušení tohoto lahodného nápoje nenajdete. Čerstvé bylinky a saláty už  jsou na zahrádkách snadno k  mání . Základem smoothies je mixované ovoce asi 50% a zelené listy 50% (špenát, kapusta, mangold, saláty, listy pampelišek, kopřiv, ptačince, jetele, atd.) + voda pro vhodnou konzistenci koktejlu.

Pokud vás trápí, že do  žaludků svých dětí nemůžete dostat zeleninu nebo ovoce, je smoothies dobrá volba. Děti si tyto osvěžující nápoje zamilují. Receptů je spousta, ale mělo by se dodržovat zásadní pravidlo, kombinovat ovoce pouze se zelenou listovou zeleninou – u názvu green jde především o vlákninu a zelené barvivo – chlorofyl. Vláknina v zelených listech  pomáhá zpomalit vstřebávání cukru v ovoci, a tím je tato kombinace tělu prospěšná. Kombinace ostatní škrobové zeleniny a ovoce může nadýmat, protože dochází v žaludku ke kvašení .

Molekuly chlorofylu jsou charakteristické svou jedinečnou schopností přeměňovat sluneční energii na chemickou. Chlorofyl je složen z vodíku, uhlíku, kyslíku, dusíku a hořčíku, ale pokud ho konzumujeme, přináší také mnoho vitamínů (A, B, C, E). ?????????? Pozoruhodné je, že až na centrální atom je struktura chlorofylu stejná jako struktura hemoglobinu, tedy velká podoba s červeným krevním barvivem .

Chlorofyl vede k regeneraci organismu, ke zlepšení krvetvorby a zpomaluje stárnutí. Pití zelených nápojů je velmi účinný způsob, jak urychlit pohyb střev a vyprazdňování a současně s tím regenerovat játra, žlučník a vyživovat buňky. 

Základní recept na Green smoothie je jednoduchý:
  • hrst listového špenátu
  • hrst rukoly, polníčku, hlávkový salát apod.
  • kousek řapíkatého celeru
  • půl banánu
  • půl jablka (nejlépe Granny Smith)
  • můžeme  zpestřit o tuky ze  semínek ( mandle, len, sezam, slunečnice, chia….) nebo kápnout kapku oleje ( olivový, rakytníkový, dýňový…)
  • zázvor, skořice, kokos , rakytník … pro zpestření chutí
  • na závěr do rozmixované směsi vymačkat čerstvou šťávu z citrónu
  • není nutné doslazovat ( dětem můžeme medem nebo javorovým sirupem)

Přejí hodně tvořivosti a dobrou šťavnatou chuť ! DSCN6907

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *